DİSLEKSİK ÇOCUĞUN BAŞARISINA YARDIM


Sorunu erken teşhis edin. Çocuğunuzun disleksik olduğundan şüpheleniyorsanız çocuk doktorunuz ile iletişime geçin. Anaokulu ya da birinci sınıfta ekstra yardım alan disleksik çocuklar, okuma becerilerini genellikle ortaokul ve lisede başarılı olmalarına yetecek kadar geliştirirler. İleri evrelere kadar yardım almayan çocukların iyi okuma için gerekli olan öğrenme becerileri daha zayıftır. Bu kişiler genelde akademik olarak daha geride kalırlar ve yetişmekte zorlanırlar.

Çocuğunuza yüksek sesle okuyun. Çocuğunuz 6 aylıkken hatta daha küçükken ona okumalar yapmaya başlayın. Çocuğunuzla birlikte sesli kitaplar dinleyin. Yeteri kadar büyüdüğünde onun daha önce dinlediği, yazılı formdaki hikayeleri birlikte okuyun.

Çocuğunuzun okulu ile işbirliği yapın. Yazılı, bireyselleştirilmiş bir eğitim planı oluşturun. Amerika Birleşik Devletlerinde, okulların disleksi tanısı almış çocukların öğrenmesine yardımcı olmak için yasal yükümlülükleri vardır. Çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını ve nelerin okulda başarılı olmasına yardımcı olacağını özetleyen bir plan oluşturmak için görüşme ayarlamak üzere öğretmeni ile konuşun. Eğer mümkünse bir okuma uzmanından yardım alın.